Wesprzyj nas!

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom 2023

Z okazji obchodów Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom (World Suicide Prevention Day) 9 września 2023 roku odbędzie się kolejna odsłona wykładów otwartych pod hasłem: Życie warte jest rozmowy: Edukuj-Wspieraj-Bądź. Wykłady odbędą się w Okręgu Warszawskim Związku Polskich Artystów Plastyków przy ul. Mazowieckiej 11a w Warszawie.

Link do transmisji

Wydarzenie w całości będzie transmitowane na żywo na YouTube Życie warte jest rozmowy.

Organizator: Stowarzyszenie Polskie Towarzystwo Suicydologiczne Serwis Życie Warte Jest Rozmowy

Każdego roku w Polsce dochodzi do ponad 5 000 samobójstw. Dwa razy więcej osób ginie w wyniku śmierci samobójczej niż w wyniku wypadków drogowych. W przeciągu ostatnich dwóch lat zachowania samobójcze wśród młodzieży wzrosły o ponad 140%.

Aby skutecznie nauczyć się zapobiegać temu zjawisku, trzeba je zrozumieć, umieć rozpoznać sygnały ostrzegawcze oraz dowiedzieć się, w jaki sposób udzielić wsparcia młodym osobom w kryzysie. W tym roku wszystkie wystąpienie poświęcone będą roli szkoły w zapobieganiu zachowaniom samobójczym wśród młodzieży. Dlatego też eksperci w ciągu 60-minutowych wykładów podejmą konkretne aspekty problemu i wyzwań pomocowych. Opowiedzą o głównych zagadnieniach tego zjawiska, a także o praktycznych wskazówkach pomocnych w kontakcie z dzieckiem i nastolatkiem w kryzysie. Poruszone zagadnienia będą interesujące nie tylko dla nauczycieli, pedagogów szkolnych czy psychologów, ale także dla każdego rodzica. Po wystąpieniach uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość zadania pytań oraz rozmowy z prelegentem.

Równolegle do wykładów, przez cały czas trwania wydarzenia, dostępne będą bezpłatne konsultacje z suicydologami w pokojach wsparcia.

W czasie trwania wydarzenia będzie prowadzona sprzedaż książki dr Halszki Witkowskiej Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie oraz trzech tomów Biblioteki suicydologicznej wydawnictwa Difin. Będzie też można wesprzeć działania pomocowe Inicjatywy Życie Warte Jest Rozmowy w postaci cegiełek.

Udział jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają catering i lunch.

W razie pytań prosimy o kontakt na adres mailowy: [email protected]

Link do transmisji

Harmonogram wydarzenia

 • 11:00 – 11:15

  otwarcie konferencji – dr Halszka Witkowska, Katarzyna Dubno

 • 11:15 – 12:30

  Co może zrobić szkoła dla dziecka w kryzysie? – Małgorzata Łuba

 • 12:30 – 12:45 

  przerwa kawowa

 • 12:45 – 14:00

  Jak wspierać rodziców w sytuacji kryzysu ich dziecka? – Lucyna Kicińska

 • 14:00 – 14:30

  przerwa lunchowa

 • 14:30 – 15:15

  Rola szkoły we wsparciu ucznia po próbie samobójczej – Jolanta Palma

 • 15:15 – 15:30

  zakończenie konferencji

Link do transmisji

Pliki do pobrania

Zobacz więcej

Opuść stronę

Miejsce, gdzie pomoc uzyskają zarówno osoby w kryzysie samobójczym, jak i szukające wsparcia dla kogoś, kto przeżywa trudności psychiczne czy żałobę po samobójczej śmierci bliskiego.


Pamiętaj, że sięgnięcie po pomoc jest pierwszym krokiem do pokonania kryzysu.