Zintegrowany model przeciwdziałania zachowaniom samobójczym w warszawskiej dzielnicy Śródmieście
Celem projektu jest dostarczenie wiedzy oraz umiejętności pracownikom śródmiejskich instytucji edukacyjnych i pomocowych z zakresu przeciwdziałania zachowaniom samobójczym w kontekście doświadczenia trudnych sytuacji życiowych takich jak: przemoc rówieśnicza, przemoc w rodzinie, zła sytuacja socjalna, samotność osób starszych.

W odpowiedzi na rosnące potrzeby społeczności dzielnicy Śródmieście w zakresie wsparcia psychologicznego i suicydologicznego, uruchamiamy kompleksowy projekt interwencyjno-edukacyjny. W jego ramach:
Spotkanie wprowadzające dla dyrektorów:
- W Urzędzie Dzielnicy Śródmieście odbędzie się spotkanie wprowadzające do programu dla dyrektorów śródmiejskich szkół.
Szkolenia dla kadry pedagogicznej:
-
W 12 śródmiejskich szkołach odbędą się rady szkoleniowe dla kadr pedagogicznych na temat kryzysu emocjonalnego i samobójczego trwające 90 minut.
Spotkania edykacyjne dla rodziców:
-
Rodzice uczniów z tych szkół zostaną zaproszeni na 60-minutowe spotkania edukacyjne „Kryzys dziecka - jak rozpoznać i reagować”.
Stworzenie procedury kryzysowej dla szkoły:
- W ramach projektu szkoły uczestniczące będą miały możliwość, we współpracy ze specjalistą, opracować procedurę postępowania w sytuacjach kryzysowych. Procedura ta będzie zawierać szczegółowe wytyczne, w tym schemat działań oraz zakres obowiązków poszczególnych pracowników. Dzięki temu szkoły będą mogły lepiej przygotować się na ewentualność wystąpienia zachowań samobójczych i skutecznie reagować na nie. Proces tworzenia procedury będzie realizowany podczas konsultacji online.
Konsultacje dla rodziców, nauczycieli ze specjalistą-suicydologiem:
-
Bezpłatne konsultacje online dla rodziców oraz nauczycieli umożliwiają indywidualne spotkania ze specjalistą-suicydologiem. Każdy dorosły uczestnik ma szansę omówić trudności emocjonalne dziecka, nastolatka lub ucznia, z którymi się mierzy. Konsultacje obejmują głównie kwestie związane z zachowaniami ryzykownymi, autoagresją oraz myślami samobójczymi. Dodatkowym atutem, oprócz profesjonalnego wsparcia, jest krótki czas oczekiwania na spotkanie.
Działania podejmowane w ramach zadania mają na celu przeciwdziałanie alkoholizmowi oraz przemocy poprzez edukację i wsparcie dla kluczowych grup, takich jak nauczyciele oraz rodzice/opiekunowie. Szkolenia te wyposażą uczestników w umiejętności rozpoznawania czynników ryzyka, w tym wpływu uzależnień i przemocy na stan psychiczny dzieci i młodzieży, oraz w wiedzę o procedurach i możliwościach interwencji. Dzięki temu zwiększy się świadomość i zdolność reagowania na sytuacje kryzysowe związane z przemocą domową czy problemami uzależnień, które często współwystępują z zachowaniami samobójczymi.
Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz wzięcia aktywnego udziału w wydarzeniach. Razem dążymy do stworzenia bezpiecznego środowiska dla dzieci i młodzieży.
Regulamin konsultacji
Konsultacje dla rodziców i nauczycieli udzielane są przez specjalistów-suicydologów serwisu zwjr.pl
Udzielane porady są bezpłatne. Konsultacje odbywają się online za pomocą platformy Google Meet.
Aby zgłosić się do uczestnictwa w konsultacji należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.
Odpowiedź na zgłoszenie otrzymasz na e-mail w terminie do 3 dni roboczych od dnia wysłania zgłoszenia.
Konsultacje skierowane są dla nauczycieli pedagogów i psychologów szkolnych oraz rodziców i opiekunów prawnych dzieci i młodzieży, która uczęszcza do śródmiejskich szkół:
• ma myśli samobójcze (lub istnieje takie podejrzenie),
• jest po próbie samobójczej,
• planuje odebrać sobie życie,
• samookaleczaja się bądź przejawia inne zachowania autoagresywne.

Konsultacje dla rodziców
Jeżeli jesteś rodzicem, którego dziecko chodzi do jednej z śródmiejskich szkół możesz skorzystać z bezpłatnych konsultacji z naszym specjalistą-suicydologiem.
Konsultacje dla nauczycieli
Jeżeli jesteś nauczycielem, który pracuje w jednej z śródmiejskich szkół możesz skorzystać z bezpłatnych konsultacji z naszym specjalistą-suicydologiem.