Wesprzyj nas!

O nas

Strona na której jesteś została stworzona z myślą o osobach, które borykają się z myślami samobójczymi, mają za sobą próby samobójcze lub straciły kogoś w wyniku samobójstwa. Mamy nadzieję, że wesprzemy nie tylko osoby w kryzysie, ale także tych, którzy chcą pomagać. To właśnie Ty możesz uratować czyjeś życie!

Samobójstwom można i trzeba zapobiegać!

Na stronie znajdziesz informacje dotyczące tego, na czym polega pomoc i jak jej udzielić. Oprócz praktycznych porad znajdziesz także wyszukiwarkę miejsc z bezpłatną pomocą. Opcja „w pobliżu” pomoże Ci znaleźć odpowiednie miejsce w Twojej okolicy. Jeśli chcesz podzielić się z nami swoim problemem, nie wiesz jak sobie poradzić z kryzysem lub znasz kogoś, kto właśnie go przechodzi, napisz do naszego specjalisty. Pomocy udzielamy bezpłatnie i anonimowo. Dla tych, którzy chcą zrozumieć problematykę zachowań samobójczych oraz interesują się suicydologią, została stworzona zakładka „Strefa wiedzy”. Znajdziesz tam zarówno ciekawe artykuły polskich oraz zagranicznych naukowców, jak i poradniki czy podstawowe definicje, a także aktualne statystyki. Dodatkowo możesz posłuchać rozmów z ekspertami, którzy tematyką zachowań samobójczych zajmują się od lat. Mamy nadzieję, że inspirujące będą dla Ciebie historie osób, które przeżyły próbę samobójczą i poradziły sobie z kryzysem − podcasty z ich udziałem są w zakładce „Przywróceni życiu”. Aby burzyć mur stereotypów, a tym samym przełamać tabu wokół problematyki zachowań samobójczych, zajrzyj do zakładki „Mity natemat samobójstw” – znajdziesz tam najczęstsze mylne opinie i poznasz fakty, które je podważają. Nad jakością treści merytorycznych czuwa Interdyscyplinarny Zespół Profilaktyki Zachowań Samobójczych, którego członkami są najlepsi specjaliści z całej Polski. Platformę „Życie warte jest rozmowy” stworzyliśmy współpracując ze specjalistami, artystami, a także osobami, które pokonały kryzys. Wierzymy, że razem możemy więcej! Samobójstwom można i trzeba zapobiegać! Zróbmy to razem! Życie warte jest rozmowy!

Na stronie głównej został użyty fragment spotu z 2020 r. #zatrzymajsamotność. Spot został sfinansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 przez Ministra Zdrowia.

Interdyscyplinarny Zespół Profilaktyki Zachowań Samobójczych

Halszka Witkowska

doktor, suicydolog, kierownik projektu

Konsultant Kryzysowy, pomysłodawczyni i koordynator inicjatywy „Życie warte jest rozmowy”. Prace na rzecz łamania społecznego tabu wokół problemu samobójstwa oraz podniesienia świadomości społecznej w tym obszarze rozpoczęła już w 2018 roku. Jest kierownikiem Interdyscyplinarnego Zespołu Profilaktyki Zachowań Samobójczych. Dysertację obroniła z wyróżnieniem w 2019 roku na wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorką książki „Samobójstwo w kulturze dzisiejszej. Listy samobójców jako gatunek wypowiedzi i fakt kulturowy”, a także współredaktorką monografii zbiorowej „Autodestrukcja. Sytuacje graniczne we współczesnej kulturze” oraz „Nikt nie chce umierać. Autodestrukcja w perspektywie kulturowej” i współautorką „Poradnika dla moderatorów i administratorów serwisów internetowych”.  Jej najnowsza książka „Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie” znajduje się na liście bestsellerów w Empiku w kategorii literatura faktu. Od 2016 roku na Wydziale „Artes Liberales” prowadzi zajęcia dotyczące suicydologii. W 2018 roku uzyskała certyfikat suicydologa. Jest członkiem Zespołu Roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia oraz koordynatorem dwóch zadań realizowanych w ramach Programu Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym realizowanego w ramach Narodowego Programu Zdrowia. Jest również ekspertem Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Należy do grupy pracującej nad międzynarodowym grantem E-Life Long Learning in Prevention of Suicide in Europe w programie ERASMUS+. W Polskim Towarzystwie Suicydologicznym pełni rolę sekretarza Zarządu Głównego, jest także członkiem Prezydium. Współautorka programu pierwszych w Polsce Podyplomowych studiów z Suicydologii prowadzonych przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne i Wyższą Szkołę Menedżerską w Warszawie. Ma na swoim koncie szereg publikacji naukowych z zakresu suicydologii, a także liczne wystąpienia na konferencjach oraz w mediach.

Lucyna Kicińska

koordynator strefy pomocy, suicydolog

Terapeuta narracyjny, absolwentka Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW, specjalność wychowanie resocjalizujące, posiada uprawnienia pedagogiczne. Ukończyła pierwszy poziom Studium Terapii Narracyjnej zorganizowany przez Centre for Narrative Practice z Manchesteru. Umiejętności trenerskie zdobyła podczas rocznego kursu „Prowadzenie warsztatów i treningów w oparciu o proces grupowy”. Ukończyła liczne treningi i warsztaty tematyczne. Od 15 lat jest związana z organizacjami specjalizującymi się w pomocy telefonicznej i online osobom w trudnych sytuacjach życiowych. Ostatnie 11 lat odpowiadała za działanie Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Współpracuje z uczelniami wyższymi, organizacjami pozarządowymi, ośrodkami badawczymi oraz wydawnictwami. Jest członkiem prezydium Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz Zespołu Roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego. Jest również ekspertem Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. 

Czytaj więcej

Jolanta Palma

suicydolog, interwent kryzysowy

Suicydolog, konsultant i interwent kryzysowy, współorganizator kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”. Absolwentka studiów podyplomowych Poradnictwo Psychologiczne i Interwencja Kryzysowa, ukończyła kurs „OTWARTY DIALOG i rozwój sieci społecznych w sytuacji kryzysu psychicznego” oraz szkolenie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach II stopnia. Jest członkiem prezydium Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz Zespołu Roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego. Jest również ekspertem Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. 

Czytaj więcej

Małgorzata Łuba

suicydolog, psycholog, trener

Prowadzi terapie, konsultacje, szkolenia. Realizatorka programu profilaktyki zdrowia psychicznego Myślę Pozytywnie. Członkini Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz Zespołu Roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publiczneg. Prowadzi zajęcia na APS i WSM nt. kryzysów samobójczych i postwencji. Współautorka poradników Postwencja w szkole oraz Interwencja kryzysowa. Pomoc w kryzysach sytuacyjnych.  Publikuje w Remedium, Świecie Problemów, Głosie Pedagogicznym. Jest również ekspertem Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. 

Czytaj więcej

Brunon Hołyst

profesor, prawnik, suicydolog

Profesor zwyczajny doktor habilitowany, prawnik, doctor honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku w 2011 roku i Nasarawa State Uniwersity w Keffi, Nigeria, w 2023 roku. Uniwersytet w Keffi powołał go na profesora honorowego i utworzył instytut Studiów Europejskich jego imienia. Jest także konsultantem Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu. Specjalista w dziedzinach kryminalistyki, kryminologii i wiktymologii; profesor menedżerskiej Akademii Nauk Stosowanych w Warszawie i Uniwersytetu w Siedlcach, profesor honorowy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Inicjator i założyciel Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego, Prezes Honorowy Polskiego Towarzystwa Higieny Psychicznej, Prezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego. Członek wielu zagranicznych komitetów naukowych. W wielu krajach jako visiting professor prowadził wykłady z zakresu suicydologii, wiktymologii i kryminologii. Autor ponad 1250 publikacji, w tym 80 książek i podręczników akademickich; jego książki ukazały się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Japonii, Chinach, Niemczech, Ukrainie, Rosji oraz Nigerii.

Czytaj więcej

Agnieszka Gmitrowicz

profesor, suicydolog, psychiatra

Specjalista w dziedzinie psychiatrii oraz psychiatrii dzieci i młodzieży, suicydolog (habilitacja), certyfikat ukończenia 4-letniego kursu psychoterapii (CM UJ w Krakowie), hipnoterapeuta (certyfikat ukończenia kursu hipnozy). Aktualnie pełnione funkcje: Kierownik Katedry Psychiatrii UM w Łodzi, Kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży UM w Łodzi, Przewodnicząca Sekcji Naukowej Suicydologii Polskiej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Przewodnicząca Zespołu Roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego, Członek EPA Section of Suicidology and Suicide Prevention.

Czytaj więcej

Adam Czabański

doktor habilitowany, suicydolog, socjolog

Autor 240 publikacji naukowych z zakresu suicydologii. Wykładowca w Katedrze Nauk Społecznych i Humanistycznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Wykładowca na Studiach Podyplomowych z zakresu Suicydologii w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego. Członek Zespołu Roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego. Ogólnopolski koordynator wolontariatu „Pomoc osobom w kryzysie samobójczym”. Jako ekspert uczestniczy w kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”. Jest również ekspertem Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. 

Czytaj więcej

Aleksandra Lewandowska

doktor, psychiatra, konsultant krajowy

Specjalistka w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. Kieruje oddziałem psychiatrycznym dla dzieci w Szpitalu im. Józefa Babińskiego w Łodzi i Poradnią Zdrowia Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży. W 2021 roku objęła stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

Czytaj więcej

Marlena Stradomska

doktor, suicydolog, psychoterapeuta

Wykładowca akademicki, kierownik placówki socjoterapeutycznej Towarzystwa Nowa Kuźnia w Lublinie, trener, terapeuta w trakcie 4-letniego kursu w nurcie integratywnym (aktualnie na 3 roku). W trakcie studiów doktoranckich w zakresie psychologii oraz filozofii w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Autorka ponad 100 publikacji naukowych w obszarze problemów społecznych, pracy z osobami po próbie samobójczej czy zagrożeń XXI wieku. Zajmuje się propagowaniem wiedzy z zakresu suicydologii w mediach np. Newsweek, Onet, WP, PolskieRadio Lublin itd. Autorka cyklu darmowych poradników pomocowych „Strategie radzenia sobie w trakcie trwaniapandemii i nie tylko” wydanych przy współpracy z Wydawnictwem Naukowym ArchaeGraph. Jest również ekspertem Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. 

Czytaj więcej

Anna Kornacka

doktor, suicydolog, andragog

Specjalista strefy pomocy w Serwisie „Życie Warte Jest Rozmowy”. Wykładowca na Studiach Podyplomowych z zakresu Suicydologii w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie. Jest członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz Zespołu Roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego. Ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Koordynator dziekanatu studiów podyplomowych z Suicydologii prowadzonych przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne i Wyższą Szkołę Menadżerską w Warszawie. Przez wiele lat była funkcjonariuszką Policji, pełniącą między innymi funkcję Koordynatora Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi ds. przeciwdziałania zachowaniom suicydalnym zwłaszcza wśród młodzieży.

Czytaj więcej

Daria Biechowska

doktor, suicydolog, neuropsycholog

Specjalista w dziedzinie zdrowia publicznego. Zajmuje się profilaktyką i promocją zdrowia psychicznego, zachowaniami samobójczymi oraz epidemiologią zaburzeń psychicznych. Adiunkt i kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego Instytutu Psychiatrii i Neurologii (IPiN) w Warszawie, wykładowca akademicki w Collegium Humanum. Autorka licznych publikacji poświęconych zaburzeniom zdrowia psychicznego. Członek Zespołu Roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego. Redaktor działu Psychologia kliniczna w Postępach Psychiatrii i Neurologii.

Czytaj więcej

Norbert Malec

doktor habilitowany, suicydolog, karnista

Profesor Uniwersytetu Przyrodniczo–Humanistycznego w Siedlcach w Instytucie Nauk o Bezpieczeństwie. W sferze naukowej koncentruje się wokół zagadnień związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym, kryminologią, kryminalistyką i suicydologią. Autor i współautor publikacji naukowych z zakresu nauk penalnych i prawa karnego opublikowanych w czasopismach naukowych.

Czytaj więcej

Ryszard Jabłoński

suicydolog

Starszy Wykładowca w Katedrze Pedagogiki Opiekuńczej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego i członek Zarządu Głównego, zajmuje się problematyką zachowań samobójczych. Prowadzi szkolenia z zakresu problematyki suicydologicznej dla terapeutów, nauczycieli i wychowawców w szkołach i poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Ekspert w Zespole Koordynującym realizację Wojewódzkiego Programu Ochrony ZdrowiaPsychicznego na lata 2011-2015 dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Prowadzi dyżury w Akademickim Ośrodku Pomocy Psychologicznej i Terapii EMPATIA przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim oraz konsultacje i terapie dla studentów, pracowników uczelni wykazujących stany depresyjne, myśli i zamiary samobójcze oraz samouszkodzenia. Prowadzi zajęcia dydaktyczne m.in. z przedmiotów: Podstawy suicydologii - dla studentów Wydziału Nauk Społecznych oraz Diagnoza zachowań samobójczych w medycynie na Wydziale Lekarskim. Jest również ekspertem Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. 

Czytaj więcej

Tomasz Trzaska

ksiądz

Kapłan diecezji łomżyńskiej, kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej. Przez wiele lat był duszpasterzem młodzieży, m.in. w zakresie profilaktyki zachowań ryzykownych. Od dekady związany z pracą w mediach (przez wiele lat kierował pracą redakcji mediów diecezji łomżyńskiej). W wolnych chwilach gra na gitarze, programuje i gotuje. Jest również ekspertem Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. 

Czytaj więcej

Artyści współtworzący

Michał Stankiewicz

reżyser teatralny

Pracuje inspirując się nauką, performansem, sztuką postkonceptualną, strategiami narracyjnymi VR oraz grami z otwartym światem. Podstawową myślą, na której opiera działania, jest potraktowanie ciała widza jako medium. Dąży do zminimalizowania środków, tak aby sztuka była przeźroczysta i stała się częścią rzeczywistości widza. Poszukuje zdarzeń o potencjale losowości i miejsc, których nie da się wyreżyserować (undirectedplaces). Jest autorem spektakli: „Import/Export”, „Metoda ustawień narodowych”, „Modlitwa. Teatr powszechny”, „Jilbaz moh”, „Come True”, “Jawić się”. Uczestniczył w polskich i zagranicznych rezydencjach i festiwalach, m.in. OlimpiadaTeatralna w Indiach, AltoFest w Neapolu. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, „Młodej Polski”, a także laureat Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku. O swoich pracach lubi myśleć jak o przygotowywaniu kolacji dla przyjaciół lub wspólnym wejściu do lodowatej rzeki.

Czytaj więcej

Katarzyna Gągol

grafik

Urodziła się w 1987 r. w Rzeszowie, mieszka i pracuje w Warszawie. Ukończyła wydziały Konserwacji Malarstwa oraz Malarstwa warszawskiej ASP. Zajmuje się malarstwem oraz rysunkiem. Głównym tematem jej prac jest portret. Ludzie, znajomi oraz nieznajomi, ich twarze i historie które się w nich odbijają. To zawsze ludzie wywołują u niej zachwyt i stanowią największą inspirację. Portretując, swoim podejściem  próbuje zarazić innych. Ilustracje na platformę Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego były dla Artystki „ciekawą wycieczką wgłąb siebie”. Temat zdrowia psychicznego jest dla niej niezwykle ważny w dzisiejszych czasach, a zwłaszcza teraz, w dobie pandemii, gdy niepewność i lęk towarzyszą nam na co dzień.

Czytaj więcej

Marta Bujalska

studentka

Studentka czwartego roku psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na kierunku wokalistyka jazzowa. Od 2023 roku związana z platformą Życie warte jest rozmowy, gdzie tworzy projekty graficzne oraz treści edukacyjne do mediów społecznościowych i innych projektów. Amatorsko zajmuje się fotografią mobilną. Pasjonuje się językiem i kulturą Chin.

Czytaj więcej

Judyta Bulman

artysta interdyscyplinarny

Tancerka tańca z wachlarzami bojowymi. Od 4 lat jest aktywną instruktorką tego stylu. Ukończyła Akademię Praktyk Teatralnych przy Teatrze „Gardzienice”. Przez 7 lat pracowała w Państwowym Teatrze Żydowskim im. E.R. i I. Kamińskich w Warszawie. Wzięła udział w licznych spektaklach teatralnych oraz tanecznych. Równocześnie rozwijała się jako pedagog kończąc studia na Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP w Warszawie. W ostatnich latach rozpoczęła drogę grafiki komputerowej i trójwymiarowej. W pracach pokazuje świat taki, jakim go widzi.

Czytaj więcej

Koordynacja techniczna

Konstancja Szymacha

Nasza inicjatywa to pierwszy w Polsce projekt zajmujący się zapobieganiem samobójstwom we wszystkich grupach wiekowych. Jesteśmy przekonani że samobójstwom można i trzeba zapobiegać. Poprzez działania edukacyjne, pomocowe, medialne staramy się dotrzeć do jak największej grupy osób.

Dlaczego warto nas wspierać?

  • Aktywnie angażujesz się w ratowanie ludzkiego życia, a Twoje zaangażowanie przekłada się na konkretne działania.

  • Dołączysz do grona osób, którym zależy na zwiększeniu wrażliwości i świadomości społecznej.

  • Będziesz częścią społeczności, która łamie tabu i stereotypy.

  • Nawet najmniejsze działanie ma sens, jeżeli robimy to razem.

  • Życie warte jest rozmowy i Twojej obecności!

Zostań naszym Patronem!

Partnerzy

Opuść stronę

Miejsce, gdzie pomoc uzyskają zarówno osoby w kryzysie samobójczym, jak i szukające wsparcia dla kogoś, kto przeżywa trudności psychiczne czy żałobę po samobójczej śmierci bliskiego.


Pamiętaj, że sięgnięcie po pomoc jest pierwszym krokiem do pokonania kryzysu.