autorSkiba J., Dominiak M.
Zrozumieć siebie
Poradnik Zrozumieć siebie. Praktyczny przewodnik po emocjach skierowany jest do młodzieży szkolnej. Treści zawarte w poradniku wyposażają czytelnika w teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat emocji i ich wpływu na myśli, zachowanie i ciało.

Cały poradnik do pobrania
- Zrozumieć siebie (2.7 mb)
Kilka słów na początek
Jeśli przyciągnął Cię tytuł naszego poradnika lub z jakiegoś innego powodu trafiłeś na te strony, być może już wiesz, jak to jest surfować po wzburzonym oceanie emocji. Wyobraź sobie, jak surfujesz na desce, próbując utrzymać równowagę na falach gniewu, smutku czy niepokoju. Czasami udaje Ci się złapać dobrą falę i poczuć spokój, ale innym razem fale Cię zaskakują, przewracają i wciągają pod wodę, zostawiając bez tchu.
Chcemy pokazać Ci, jak nauczyć się lepiej surfować po emocjonalnych falach. Jak łapać te mniejsze, spokojniejsze, które pozwolą Ci czerpać przyjemność z życiowej podróży, a także radzić sobie z każdą wielką, przytłaczającą falą, która się pojawi.
Kiedy czujesz, że Twoje życie staje się jednym wielkim emocjonalnym sztormem, czas działać. Emocje mogą zdominować Twoje decyzje, ale to Ty wybierasz, jak na nie odpowiesz. Jeśli długo walczysz z emocjonalnymi falami, możesz poczuć wyczerpanie. Dodatkowo takie ciągłe potyczki mogą sprawić, że zaczniesz unikać bliskich, wybuchać złością lub sięgać po używki. Mogą także prowadzić do problemów z nastrojem, takich jak zaburzenia depresyjne lub lękowe.
UWIERZ
-
możesz przerwać ten cykl i nauczyć się lepiej panować nad swoim oceanem emocji.
Nasz poradnik to Twoja deska surfingowa – narzędzie, dzięki któremu przetrwasz burzliwe chwile i nauczysz się surfować tak, by czerpać radość pomimo tych trudnych momentów. Poznasz techniki, które pomogą Ci zachować równowagę, utrzymać się na fali i płynąć w wybranym przez siebie kierunku. Bo przecież surfing to nie tylko przetrwanie – to umiejętność cieszenia się każdą chwilą, nawet jeśli ocean wciąż jest lekko wzburzony. Z czasem staniesz się prawdziwym mistrzem emocjonalnego surfowania, kierując się ku spokojniejszym wodom i pełniejszej, lepszej przyszłości.
Po co nam emocje?
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego w ogóle odczuwamy emocje? Dlaczego radość, smutek, złość czy strach pojawiają się w naszym życiu? Może czasem wydaje Ci się, że bez nich byłoby łatwiej?
Emocje są czasem jak iskra, która motywuje do działania! Wyobraź sobie następującą sytuację: widzisz, że komuś w Twojej klasie dokuczają koledzy. Czujesz złość i ta złość motywuje Cię do zrobienia czegoś w tej sprawie! A potem podejmujesz działanie! Mówisz coś, aby obronić atakowaną osobę, zgłaszasz sprawę nauczycielowi, rozmawiasz z kimś o tym zdarzeniu, aby uzyskać podpowiedź, co można zrobić. Albo pomyśl, że słyszysz dziwny hałas w ciemności. Wtedy czujesz strach! Pojawia się on po to, by zapewnić Ci bezpieczeństwo! Twoje ciało pod jego wpływem mobilizuje się do ucieczki w bezpieczne miejsce!
Emocje mogą być cennym źródłem informacji. Są jak wewnętrzny radar, który pomaga Ci zareagować, zanim jeszcze zdążysz przemyśleć sytuację. Powiedzmy, że widzisz coś dziwnego na chodniku! Coś się porusza, a Ty – choć jeszcze nie wiesz, co to takiego – zatrzymujesz się w bezpiecznej odległości. Twoje emocje są po to, żeby Ci pomóc! Dają Ci sygnał, abyś zachował ostrożność, zanim rozpoznasz, z czym masz do czynienia.
Emocje mogą być jak Twój osobisty rzecznik prasowy, który pomoże Ci skomunikować się z innymi. Kiedy czujesz się smutny, nie musisz nawet nic mówić – Twój przyjaciel to zauważy i przyjdzie Cię wesprzeć. Kiedy widzisz kogoś, kto wygląda na zestresowanego, możesz również zareagować i zapytać, czy wszystko z nim w porządku. Emocje to świetne narzędzie, które pomaga lepiej zrozumieć innych i samych siebie.
Pamiętaj jednak, że choć emocje są naszym przewodnikiem, czasami mogą wprowadzać nas w błąd, ponieważ za tym, co czujemy, niekiedy może kryć się nieprawidłowe założenie. Aby lepiej to zrozumieć, warto poznać związek pomiędzy emocjami, myślami i zachowaniami.
Cały poradnik do pobrania
- Zrozumieć siebie (2.7 mb)
Wspierająca Szkoła
Pierwszy w Polsce kompleksowy program dotyczący zapobiegania zachowaniom samobójczym wśród dzieci i młodzieży skierowany do szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Poznaj projekt