Chcę komuś pomóc
Potrzebuję pomocy
Strefa wiedzy
autorJolanta Palma – interwent kryzysowy, Lucyna Kicińska – terapeuta narracyjny
Mam za sobą próbę samobójczą – czy kryzys może wrócić?
Znajdziesz tu: podstawową wiedzę dotyczącą tego czy myśli samobójcze mogą powracać, oraz jaki mają wpływ na podjęcie kolejnej próby samobójczej, warto abyś wiedział jak poradzić sobie gdy kryzys powróci i był do niego odpowiednio przygotowany.
Istnieje mit, który mówi, że jeśli ktoś podjął próbę samobójczą i przeżył, to zagrożenie minęło.
Nic bardziej mylnego – osoby po próbie są w grupie podwyższonego ryzyka, co oznacza, że zagrożenie jest wciąż obecne.
Myśli samobójcze mogą powrócić, zwłaszcza u osób, które nie otrzymały pomocy.
Często brak wsparcia wynika z tego, że uważasz, że nikt Cię nie zrozumie i nie jest w stanie Ci pomóc. Nie sygnalizujesz więc otoczeniu, jak bardzo cierpisz.
Możesz wtedy doświadczać różnych sprzecznych, intensywnych i gwałtownie zmieniających się uczuć, poczucia winy, wstydu, wyrzutów sumienia, zmęczenia, pustki, odrętwienia, złości, niezadowolenia czy zakłopotania…
Bardzo ważne jest, abyś w tej sytuacji nie zostawał sam i mimo obaw powiedział, co się z Tobą dzieje i czego potrzebujesz – albo komuś z bliskiego otoczenia, albo specjaliście.
Otwarte komunikaty o Twoim samopoczuciu zwiększają szanse na to, że szybciej otrzymasz adekwatne wsparcie umożliwiające Ci pokonanie kryzysu.
Czasem w takich sytuacjach potrzebna jest konsultacja z lekarzem psychiatrą. Farmakoterapia wielu osobom pomaga wrócić do równowagi psychicznej i pozwala lepiej funkcjonować na co dzień.
Aby Twój stan psychiczny ustabilizował się, warto podjąć psychoterapię, która jest pomocna w zmianie sposobu myślenia, reagowania i przeżywania tego, czego doświadczasz.
Masz wtedy okazję razem ze specjalistą przyjrzeć się temu, co wywołuje u Ciebie myśli samobójcze i wspólnie opracować plan bezpieczeństwa na wypadek nawrotu kryzysu.
Omówisz wtedy z terapeutą najbardziej pomocne metody radzenia sobie w trudnym dla Ciebie momencie oraz stworzysz listę osób, z którymi możesz się skontaktować, gdy Twoje samopoczucie się pogarsza.
Wiele osób z Twojego otoczenia ma w sobie gotowość do udzielenia Ci pomocy. Muszą jednak wiedzieć, co przeżywasz i z czym się mierzysz.
Nie ma nic złego w tym, że poprosisz kogoś, aby spędził z Tobą czas, porozmawiał, chociażby przez telefon, towarzyszył Ci podczas wizyty
u lekarza czy psychoterapeuty.
Kryzys może wrócić, jednak korzystając z różnych form wsparcia wzmacniasz siebie i zwiększasz swoje szanse na jego pokonanie.