Wspieraj nas!

autorLucyna Kicińska – terapeuta narracyjny

Jak rozpoznać u siebie depresję? Nastolatek

Znajdziesz tu: informację, które pomogą Ci odpowiedzieć na pytanie czy Twój obecny stan to spadek nastroju, czy może to już depresja. Poznasz podstawowe objawy tej choroby, dowiesz się jak często ona występuje oraz jaki przebiega proces jej leczenia.

0:00

Depresja u młodych osób, u kogoś takiego jak Ty pojawia się najczęściej w wyniku znalezienia się w sytuacji, która jest obiektywnie bardzo trudna do przezwyciężenia w pojedynkę. Kiedy doświadczamy przemocy, kiedy doświadczamy zaniedbania emocjonalnego, kiedy czujemy się niezrozumiani, kiedy ktoś wyrządza nam krzywdę.

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, dlaczego chorujemy na depresję. 

Często wydaje nam się, że mówimy do naszych bliskich czy do profesjonalistów np. pedagoga czy psychologa szkolnego, albo nawet do wychowawcy, co konkretnie się z nami dzieje. Mówimy na przykład o tym, że jesteśmy ostatnio jakoś bardziej smutni, albo że nic nas nie cieszy i w tych prostych słowach wydaje nam się, że zawieramy ten ogromny ładunek emocjonalny. Opowiadamy o naszym cierpieniu, o naszej samotności, o tym, jak bardzo źle czujemy się, jak bardzo potrzebujemy pomocy. 

Zdarza się niestety, że te nasze emocje nie są słyszane, dlatego to bardzo ważne, żeby przed rozmową przed powiedzeniem komuś o swoich trudnościach zastanowić się, co konkretnie chcemy powiedzieć i żeby zastanowić się też, czego oczekujemy.

Znajdź osobę godną zaufania. Przygotuj się do rozmowy – pomyśl o tym, co chesz powiedzieć i czego oczekujesz.

Jeżeli ból, cierpienie, poczucie samotności i rezygnacja są tak silne, że potrzeba na nie oddziaływać lekami, to wtedy udajemy się do lekarza psychiatry, który podejmuje tą decyzję. Jakie leki, na jak długo będziemy przyjmować. 

W niektórych przypadkach w leczeniu depresji psychoterapii towarzyszy przyjmowanie leków. 

To też bardzo ważne, żeby oprócz zapisania cię do specjalisty Twoi rodzice, twoje najbliższe otoczenie, żeby dowiedziało się jak najwięcej o tym, czym jest depresja, może zrobić to wchodząc na naszą stronę i oglądając poświęcone tej tematyce vlogi. Ale może też dowiedzieć się tego dzięki temu, że ty zaczniesz proces terapeutyczny. Pomocna w leczeniu depresji oprócz terapii indywidualnej, w której uczestniczy młoda osoba, na przykład Ty, jest też terapia rodzinna, tak, żeby usprawnić nasze relacje, nasze stosunki z bliskimi, żeby usprawnić komunikację między nami, żebyśmy wspólnie odzyskali prawdziwą umiejętność bycia dla siebie i zaspokajania swoich potrzeb. Bo może być tak, że myślisz sobie, że twoim rodzicom nie zależy, że nie jesteś wystarczająco ważny, czy wartościowy, żeby poświęcać ci czas?

Tak nie jest. Rodzice też popełniają błędy i też mogą myśleć, że to, co robią, to jak żyjecie, że zaspokajają twoje potrzeby. Jeżeli tak nie jest, to ważne, żeby profesjonaliści pomogli ci w pokazaniu twoim rodzicom, co można zmienić, od tego jest terapia rodzinna.

Zobacz więcej

Opuść stronę

Miejsce, gdzie pomoc uzyskają zarówno osoby w kryzysie samobójczym, jak i szukające wsparcia dla kogoś, kto przeżywa trudności psychiczne czy żałobę po samobójczej śmierci bliskiego.


Pamiętaj, że sięgnięcie po pomoc jest pierwszym krokiem do pokonania kryzysu.