Wspieraj nas!

autorJolanta Palma – interwent kryzysowy, Lucyna Kicińska – terapeuta narracyjny

Mam intensywne myśli samobójcze. Jak mogę sobie z nimi poradzić?

Znajdziesz tu: podpowiedzi jak opanować intensywne myśli samobójcze, kilka prostych porad ułatwi Ci przetrwanie kryzysu i umożliwi uzyskanie pomocy, stworzenie pakietu pomocowego dla samego siebie nie musi być takie trudne.

0:00

Najważniejsze informacje

  • Samoświadomość: Ważne jest zrozumienie, kiedy i dlaczego myśli samobójcze pojawiają się w Twojej głowie.

  • Kryzys jako stan przejściowy: Pamiętaj, że myśli samobójcze nie są trwałe i często pojawiają się w związku z trudnościami, które kiedyś miną.

  • Lista „kół ratunkowych”: Poszukaj nawet najmniejszych kroków, które możesz podjąć, aby poprawić swoją sytuację. Stwórz listę działań, które pomagają Ci oderwać się od myśli samobójczych, np. słuchanie muzyki, medytacja, spacery. 

  • Szukanie wsparcia: Zwróć się o pomoc do bliskich lub telefonu zaufania. Jeśli myśli samobójcze są intensywne, skonsultuj się z psychologiem lub psychiatrą.

  • Numer alarmowy: W przypadku nagłego zagrożenia życia, dzwoń pod numer alarmowy 112.

Napisz do naszego specjalisty

Miewasz myślisz samobójcze? Są one częste, natrętne, nie możesz się od nich uwolnić? Pojawiają się codziennie i nie pozwalają Ci normalnie funkcjonować?

Nie jesteś wobec nich bezradny.  Możesz je kontrolować, sprzeciwiać się im i zapanować nad nimi.

Tak jak żołnierze udają się na poligon, by przygotować się do walki na ewentualność konfliktu zbrojnego, tak Ty możesz uzbroić się w narzędzia, które wykorzystasz, gdy poczujesz, że myśli samobójcze przybierają na sile.

W pierwszej kolejności zastanów się, w jakich sytuacjach się pojawiają w Twojej głowie, w jakich okolicznościach szczególnie przybierają na sile.

Bez względu na to, co wywołuje intensywne myśli samobójcze pamiętaj, że są one naturalną reakcją na przeżywaną przez Ciebie kryzysową sytuacją.

A każdy kryzys kiedyś mija. Gdy znajdujesz się w kryzysie – nie myślisz racjonalnie.

Twój mózg skupia się wtedy na trudnościach, a nie na zdrowych dla Ciebie rozwiązaniach.

Nawet najmniejszy krok podjęty w kierunku rozproszenia myśli samobójczych może zmienić Twoje postrzeganie siebie i tego, co dzieje się wokół. Możesz odzyskać kontrolę nad swoimi myślami i sposobem postrzegania sytuacji, która jest dla Ciebie przytłaczająca.

Zrób listę Twoich „kół ratunkowych”, które pomogą Ci przekierować myślenie w inną stronę.

Ty najlepiej wiesz, co jest dla Ciebie ważne, i co najczęściej poprawia Twoje samopoczucie.

Może jest to słuchanie ulubionej muzyki, oglądanie ulubionego serialu, praca w ogródku, jazda na rowerze, spacer, medytacja, rozmowa z bliską osobą i każda inna aktywność….

Albo wyobraź sobie, co musiałoby się stać, żeby Twoja sytuacja uległa zmianie, jedna rzecz, dzięki której masz szansę poczuć, że może być inaczej, lepiej.

Jeśli jednak to nie pomaga − zastanów się do kogo z najbliższego otoczenia możesz zwrócić się o pomoc, z kim możesz spędzić czas, porozmawiać i powiedzieć, co się z Tobą dzieje.

Jeśli uważasz, że wokół Ciebie nie ma takiej osoby – zadzwoń do telefonu zaufania. Rozmowa z drugim człowiekiem uwolni Twoją głowę od absorbujących Cię myśli.

Jeśli mimo podjętych działań nadal towarzyszą Ci intensywne myśli samobójcze i nie potrafisz nad nimi zapanować − skontaktuj się ze specjalistą – psychologiem czy psychiatrą lub zadzwoń pod numer alarmowy 112.

Zobacz więcej

Opuść stronę

Miejsce, gdzie pomoc uzyskają zarówno osoby w kryzysie samobójczym, jak i szukające wsparcia dla kogoś, kto przeżywa trudności psychiczne czy żałobę po samobójczej śmierci bliskiego.


Pamiętaj, że sięgnięcie po pomoc jest pierwszym krokiem do pokonania kryzysu.