Chcę komuś pomóc
Potrzebuję pomocy
Strefa wiedzy
autorLucyna Kicińska – terapeuta narracyjny
Jak poradzić sobie z myślami samobójczymi?
Znajdziesz tu: obawy, jakie mogą towarzyszyć osobie przed rozmową o towarzyszących jej myślach samobójczych, co dobrego może wydarzyć się, kiedy o myślach samobójczych dowiedzą się bliscy, jaka jest rola wsparcia i pomocy płynących z najbliższego otoczenia w radzeniu sobie z myślami samobójczymi?
Wiem, że jeżeli towarzyszą ci myśli samobójcze, to możesz obawiać się tego, jak twoje otoczenie na nie zareaguje, że możesz nie chcieć być odrzucony bądź odrzucona, że możesz myśleć, że nikt cię nie zrozumie, albo że ktoś obwini Cię za to, w jakim stanie jesteś.
Myśli samobójcze mogą pojawić się u każdej osoby. Ich wystąpienie nie oznacza, że będziemy musieli korzystać ze specjalistycznej pomocy lub hospitalizacji.
Możesz myśleć sobie to moje życie, moje problemy i muszę być z nimi sam. Te wszystkie myśli blokują przed sięgnięciem po pomoc, może być tak, że jeżeli będzie już długo sam ze swoimi myślami, to one się na warstwą tak bardzo, że będzie ci trudno rozpocząć taką rozmowę. Jednak warto ją rozpoczynać. Warto zastanawiać się przede wszystkim, kto jest osobą godną zaufania w moim otoczeniu, kto może mnie zrozumieć.
Myśli o odebraniu sobie życia mogą pojawiać się w odpowiedzi na konkretne trudne sytuacje lub towarzyszyć Ci codziennie przez długi czas.
Warto zastanawiać się, kto w twoim otoczeniu jest taką osobą, która jest godna zaufania, która jest rozumiejąca, która będzie miała czas, żeby Cię wysłuchać, która nie oceni cię, nie odrzuci i która nie da ci gotowego rozwiązania, bo rozmowa, w której mówisz o myślach samobójczych, to rozmowa, w której ważne jest, żebyś miał poczucie bezpieczeństwa i żebyś uzyskał troskę. Jak do tego doprowadzić?
Bardzo ważne jest to, żeby ta rozmowa nie była rozmową, przelotną, żeby osoba, którą do tej rozmowy zaprosisz, żeby miała czas, żeby było na tobie skoncentrowana i żebyś ty też był/była skoncentrowany i miał na to czas.
Wiele osób metaforycznie lub wprost informuje swoje otoczenie o tym, że doświadcza myśli samobójczych – jest to znak, że potrzebują pomocy i wsparcia.
Możesz też powiedzieć osobie, z którą rozmawiasz o tym, że starałeś/starałaś się poradzić w pojedynkę z tym problemem, ale nie udało się i dlatego teraz prosisz o tą pomoc i to, co bardzo ważne to to, żebyś powiedział jakiej pomocy oczekujesz. Ta pomoc, która jest skuteczna w radzeniu sobie z myślami samobójczymi, to pomoc psychoterapeutyczna, a czasem farmacol terapeutyczna.
Pamiętaj, jeśli zaczynasz planować odebranie sobie życia oznacza to, że zbyt długo jesteś z myślami samobójczymi sam na sam.
Pamiętaj, że z myślami samobójczymi, z zaburzeniami nastroju, z depresją radzimy sobie przede wszystkim przez psychoterapię.
Myśli samobójcze utrudniają codzienne funkcjonowanie. Szukaj pomocy dla siebie u psychologa, terapeuty, lekarza.
On może zniknąć, jeżeli ty razem ze specjalistą przepracujesz ten problem, jest to możliwe. Wiele osób korzysta z takiej pomocy i ty też możesz z niej skorzystać.