Wesprzyj nas!

V edycja „Razem pokonać kryzys”

Aby skutecznie nauczyć się zapobiegać zjawisku zachowaniom samobójczym, trzeba je zrozumieć, umieć rozpoznać sygnały ostrzegawcze oraz dowiedzieć się, w jaki sposób udzielić wsparcia młodym osobom w kryzysie.

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom 2022

Z okazji obchodów Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom (World Suicide Prevention Day) 10 września 2022 roku odbyła się kolejna odsłona wykładów otwartych pod hasłem: Życie warte jest rozmowy: Razem pokonać kryzys. Wykłady odbyły się w Okręgu Warszawskim Związku Polskich Artystów Plastyków przy ul. Mazowieckiej 11 a w Warszawie.

link do transmisji

Każdego roku w Polsce dochodzi do ponad 5 000 samobójstw. Więcej osób ginie w wyniku śmierci samobójczej niż w wyniku wypadków samochodowych. W 2021 roku odnotowany został aż 77% wzrost zachowań samobójczych wśród młodzieży. Przygotowaliśmy pierwszy w Polsce raport na ten temat do pobrania pod linkiem: https://zwjr.pl/artykuly/raport-dotyczacy-zachowan-samobojczych-mlodziezy

Aby skutecznie nauczyć się zapobiegać temu zjawisku, trzeba je zrozumieć, umieć rozpoznać sygnały ostrzegawcze oraz dowiedzieć się, w jaki sposób udzielić wsparcia młodym osobom w kryzysie. Dlatego też eksperci w ciągu 30-minutowych wykładów podjęli konkretne aspekty problemu i wyzwań pomocowych. Opowiedzieli o głównych zagadnieniach tego zjawiska, wpływie pandemii Covid-19 na wzrost zachowań samobójczych w tej grupie wiekowej, a także o praktycznych wskazówkach pomocnych w kontakcie z dzieckiem i nastolatkiem w kryzysie. Poruszone zagadnienia były interesujące nie tylko dla nauczycieli, pedagogów szkolnych czy psychologów, ale także dla każdego rodzica. Po wystąpieniach uczestnicy wydarzenia mieli możliwość zadania pytań oraz rozmowy z prelegentem.

Równolegle do wykładów, przez cały czas trwania wydarzenia, każdy potrzebujący rozmowy uczestnik mógł skorzystać z konsultacji u dyżurujących w Pokojach Wsparcia specjalistów.

W ramach wydarzenia odbył się panel dyskusyjny wokół najnowszej książki dr Halszki Witkowskiej Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie. Książka jest dostępna w sprzedaży.

W czasie trwania wydarzenia prowadzona była sprzedaż obrazów twórców z Polskiego Związku Artystów Plastyków. Częściowy dochód ze sprzedaży został przeznaczony na działania platformy www.zwjr.pl.

Udział był bezpłatny. Organizatorzy zapewnili catering.

Mówili o nas w mediach

Opuść stronę

Miejsce, gdzie pomoc uzyskają zarówno osoby w kryzysie samobójczym, jak i szukające wsparcia dla kogoś, kto przeżywa trudności psychiczne czy żałobę po samobójczej śmierci bliskiego.


Pamiętaj, że sięgnięcie po pomoc jest pierwszym krokiem do pokonania kryzysu.