Wspieraj nas!

autorLucyna Kicińska – terapeuta narracyjny

Symptomy nastoletniej depresji

Znajdziesz tu: informacje czym jest depresja u nastolatków, jak na jej objawy zareagować, gdzie można uzyskać wsparcie, jak rozpocząć na ten temat rozmowę, informacje dotyczące przebiegu leczenia nastolatka z depresją.

0:00

Objawami, które powinny zwrócić naszą uwagę, jest też zaburzenie w rytmie dobowym snu. Czym jest rytm dobowy? Tym, że nastolatek kładzie się spać o pierwszej, drugiej albo o trzeciej w nocy. Co widzimy? To, że nie przyszedł do szkoły, że nie zalogował się na lekcje. Może być też tak, że nastolatek kładzie się spać, przesypia kilka godzin, budzi się o piątej rano z ogromnym przerażeniem z ogromnym napięciem.

Ważnym objawem kryzysu emocjonalnego u dzieci i nastolatków jest zaburzenie rytmu dobowego snu. 

Jest zaspany, jest nieobecny. To może być nie tylko brak snu. To może być wyniszczająca emocja, cierpienie, smutek, to mogą być myśli samobójcze, które sprawiają, że dziecku trudno jest się skoncentrować. To, co też możemy zaobserwować jako rodzice, jako nauczyciele to to, że kryzys wpływa również na apetyt.

Przede wszystkim sprawia, że dziecko nastolatek go traci, rzadziej zdarza się nadmierny apetyt. Za każdym razem, jeżeli pojawia się coś, co wzbudza twoje zaniepokojenie, jest to odpowiedni moment, żeby zareagować.

 Zadaj bezpośrednie pytania: 

  • Jak się  czujesz? 
  • Co u Ciebie słychać? 
  • Widzę, że jesteś smutny czy chcesz porozmawiać? 

Dbaj o tworzenie się relacji partnerskich pomiędzy Wami. Buduj wzajemne zaufanie powstrzymując się od krytyki. Okaż zaufanie i wsparcie w trudnych momentach.

To bardzo ważne, żeby dawać taką przestrzeń młodym osobom, żeby budować w nich poczucie zaufania, bo oni bardzo często myślą, że nie są wystarczająco wartościowi, żeby ich o coś zapytać, żeby się o nich zatroszczyć, żeby zwrócić uwagę na objawy, które im towarzyszą. Pamiętaj, że depresja to choroba uleczalna, natomiast nieleczona może doprowadzić do śmierci.

Zobacz więcej

Opuść stronę

Miejsce, gdzie bezpłatną pomoc uzyskają zarówno osoby w kryzysie samobójczym, jak i szukające wsparcia dla kogoś, kto przeżywa trudności psychiczne czy żałobę po samobójczej śmierci bliskiego.


Pamiętaj, że sięgnięcie po pomoc jest pierwszym krokiem do pokonania kryzysu.