Wesprzyj nas!

autorJolanta Palma – interwent kryzysowy, Lucyna Kicińska – terapeuta narracyjny

Dziecko ukrywało przede mną myśli samobójcze. Czy jestem złym rodzicem?

Animacja skierowana do rodziców dzieci z myślami samobójczymi. Znajdziesz tu cenne wskazówki dlaczego Twoje dziecko nie powiedziało Ci o swoich myślach samobójczych oraz co możesz zrobić, kiedy już się o nich dowiedziałeś.

0:00

Informacja o tym, że Twoje dziecko mierzy się z kryzysem samobójczym, może wywołać u Ciebie wiele nieprzyjemnych myśli, uczuć i emocji.

Pamiętaj, że dziecku może być łatwiej powiedzieć o swoim kryzysie przyjaciołom albo dorosłym, których nie zna tak dobrze, jak Ciebie.

Psycholog, pedagog, wychowawca mają specjalistyczne przygotowanie, dlatego są w stanie dostrzec objawy kryzysu emocjonalnego i samobójczego, a także poprowadzić rozmowę w taki sposób, by dziecko ujawniło swoje uczucia i obawy.

Jest wiele powodów, dla których dziecko nie mówi rodzicom o myślach samobójczych.

Dziecko

  • ma nadzieję, że samo upora się z myślami samobójczymi, a gdy tak się nie dzieje, wstydzi się lub nie ma siły, by o nich powiedzieć;
  • boi się zbagatelizowania czy niezrozumienia ze strony dorosłych;
  • wie, że rodzice mają własne problemy i nie chce ich dodatkowo martwić;
  • wierzy, że powinno samo mierzyć się z trudnościami;
  • boi się tego, co wydarzy się, kiedy powie o myślach samobójczych, np. że zostanie skierowane do szpitala, zaniedba szkołę, straci przyjaciół albo że zdenerwuje rodziców;
  • myśli, że skoro jest kochane, to nie powinno mieć myśli samobójczych;
  • nie wie, że może porozmawiać z rodzicami o wszystkim;
  • jest przekonane, że nic się nie da dla niego zrobić.

To ważne, że Twoje dziecko przyznało się komuś do myśli samobójczych. Dzięki temu wiesz o nich i Ty.

Postaraj się skupić na zorganizowaniu pomocy dla dziecka, okazywaniu mu troski i akceptacji.

Poszukaj pomocy dla siebie, szczególnie jeśli nie możesz uwolnić się od myśli, że jesteś złym rodzicem i powinieneś zauważyć kryzys wcześniej.

Pamiętaj, że myśli samobójcze mogą pojawić się u dziecka bez względu na siłę rodzicielskiej miłości. Dziecko potrzebuje Cię tu i teraz. Swoją energię, myśli oraz emocje skieruj na teraźniejszość i przyszłość, na które masz wpływ.

Materiał sfinansowany przez Fundację KGHM Polska Miedź.

Zobacz więcej

Opuść stronę

Miejsce, gdzie pomoc uzyskają zarówno osoby w kryzysie samobójczym, jak i szukające wsparcia dla kogoś, kto przeżywa trudności psychiczne czy żałobę po samobójczej śmierci bliskiego.


Pamiętaj, że sięgnięcie po pomoc jest pierwszym krokiem do pokonania kryzysu.