Wspieraj nas!

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom 2024

Z okazji obchodów Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom (World Suicide Prevention Day) 10 września 2024 roku zostanie zorganizowana VII edycja kampanii społecznej Życie Warte Jest Rozmowy. Konferencja pod hasłem: Wygraj życie! odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 w Warszawie.

Link do transmisji
Ankieta ewaluacyjna

Wydarzenie w całości będzie transmitowane na żywo na YouTube Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego i FB profilu Życie warte jest rozmowy.

Organizatorzy: Fundacja Życie Warte Jest Rozmowy i Fundacja Terapia To Nie Wstyd.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Rzecznik Praw Obywatelskich, Minister Zdrowia, Minister Edukacji Narodowej i Rzecznik Praw Dziecka.

Każdego dnia w Polsce blisko 15 osób odbiera sobie życie, a około 300 podejmuje próby samobójcze. Każde samobójstwo wpływa na minimum 20 osób z najbliższego otoczenia, a każda próba samobójcza na 10. W rezultacie rocznie ponad 1 000 000 osób cierpi w wyniku zachowań samobójczych w Polsce.

Aby skutecznie zapobiegać temu zjawisku, trzeba je poznać i zrozumieć oraz dowiedzieć się, w jaki sposób udzielać wsparcia osobom w kryzysie. W tym celu prelegenci przybliżą działania serwisu Życie Warte Jest Rozmowy (www.zwjr.pl) oraz omówią znaczenie projektu „Wspierająca szkoła” i numeru alarmowego 112 w zapobieganiu zachowaniom samobójczym. Prelegenci podejmą również temat wpływu nowych technologii oraz rodziny dysfunkcyjnej na kryzys psychiczny młodych ludzi. Ponadto odpowiedzą na pytanie jak odpowiedzialnie mówić o zachowaniach samobójczych w mediach, a także jak wspierać rodziny w żałobie po śmierci samobójczej. Zagadnienia poruszane w trakcie konferencji będą interesujące dla specjalistów wspierających osoby w kryzysie, bliskich osób zmagających się z problemami psychicznymi, ludzi w żałobie po śmierci samobójczej, a także wszystkich zainteresowanych tym niezwykle ważnym społecznie tematem. Po wystąpieniach uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość zadawania pytań oraz rozmowy z prelegentami.

Równolegle do wykładów, przez cały czas trwania wydarzenia, dostępne będą bezpłatne konsultacje z suicydologami w „Pokojach wsparcia” oraz spotkania z terapeutą w „Terapiobusie”.

Zwieńczeniem konferencji będzie premiera książki „Niewysłuchani. O śmierci samobójczej i tych którzy pozostali.” (Halszka Witkowska, Monika Tadra)

W czasie trwania wydarzenia będzie prowadzona sprzedaż książki dr Halszki Witkowskiej Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie i Niewysłuchani. O śmierci samobójczej i tych, którzy zostali oraz trzech tomów Biblioteki suicydologicznej wydawnictwa Difin. Będzie też można wesprzeć działania pomocowe Inicjatywy Życie Warte Jest Rozmowy w postaci cegiełek.

Udział jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają catering.

W razie pytań prosimy o kontakt na adres mailowy: [email protected]

Współfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030

Harmonogram wydarzenia

  • 10:00 – 10:30

    otwarcie konferencji „Słowa mają moc” – dr Halszka Witkowska

  • 10:30 – 11:15

    Strefa Pomocy – jak na co dzień działa serwis Życie warte jest rozmowy – Lucyna Kicińska, Jolanta Palma, Małgorzata Łuba

  • 11:15 – 11:30

    Wspierająca Szkoła – Zapobieganie zachowaniom samobójczym w szkołach – Katarzyna Dubno

  • 11:30 – 11:45

    One Life – Potencjał sztuczne inteligencji w zapobieganiu zachowaniom samobójczym – Patrycja Tempska

  • 11:45 – 12:15

    przerwa kawowa

  • 12:15 – 12:45

    Rola numeru alarmowego 112 w prewencji samobójstw – Natalia Bielak

  • 12:45 – 13:15

    Nowe technologie w kontekście kryzysu psychicznego nastolatków – Magdalena Bigaj

  • 13:15 – 14:15

    obiad

  • 14:15 – 14:45

    Wygraj życie – Jaś Mela

  • 14:45 – 15:15

    Dlaczego nie chcemy być szczęśliwi? – Anna Węgrzyn

  • 15:15 – 15:45

    przerwa kawowa

  • 15:45 – 16:15

    Rodzina dysfunkcyjna a kryzys psychiczny – Joanna Flis

  • 16:15 – 16:45

    O wspieraniu rodziny w żałobie po śmierci samobójczej – Marta Sałapata

  • 16:45 – 17:00

    przerwa kawowa

  • 17:00 – 18:00

    premiera książki „Niewysłuchani. O śmierci samobójczej i tych, którzy pozostali” – dr Halszka Witkowska, Monika Tadra

  • 18:00 – 18:30

    Koncert – Diana Ciecierska i Michał Jurkiewicz

Zapisz się

Pliki do pobrania

Mówili o nas w mediach

Zobacz więcej

Opuść stronę

Miejsce, gdzie pomoc uzyskają zarówno osoby w kryzysie samobójczym, jak i szukające wsparcia dla kogoś, kto przeżywa trudności psychiczne czy żałobę po samobójczej śmierci bliskiego.


Pamiętaj, że sięgnięcie po pomoc jest pierwszym krokiem do pokonania kryzysu.