Wesprzyj nas!

IV edycja „Działając budzimy nadzieję”

Ważne jest propagowanie działań prewencyjnych i profilaktycznych poprzez zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej problemu samobójstw oraz wychodzenie naprzeciw tym, którzy potrzebują naszej pomocy. Pamiętajmy, każdy z nas może udzielić psychicznej „pierwszej pomocy” w momencie kryzysowym.

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom 2021

Z okazji obchodów Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom (World Suicide Prevention Day) 10 września 2021 roku w Wyższej Szkole Menedżerskiej przy ul. Kawęczyńskiej 36 w Warszawie odbyła się konferencja dla realizatorów trzeciego celu operacyjnego Narodowego Programu Zdrowia. W tym roku hasło przewodnie brzmiało: „Działając budzimy nadzieję”.

 

link do transmisji: kliknij tutaj

Rocznie w Polsce ginie dwa razy więcej osób w wyniku samobójstw niż w wypadkach samochodowych. W 2020 roku życie odebrało sobie 5165 Polaków. Każda cyfra oznacza osobistą tragedię, a nie suchą liczbę w statystykach. Dlatego tak ważne jest propagowanie działań prewencyjnych i profilaktycznych poprzez zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej problemu samobójstw oraz wychodzenie naprzeciw tym, którzy potrzebują naszej pomocy. Pamiętajmy, że chociaż niezbędne jest specjalistyczne leczenie oraz wsparcie psychologa, każdy z nas może udzielić psychicznej „pierwszej pomocy” w momencie kryzysowym.

W trakcie wydarzenia opowiedzieliśmy o sposobach wsparcia, które można zaoferować osobom w kryzysie samobójczym. W tym celu na wydarzenie zaprosiliśmy gości, którzy podczas trzech paneli dyskusyjnych omówili konkretne aspekty pomocy oraz wyzwań związanych z prewencją i profilaktyką zachowań samobójczych. Po każdym panelu słuchacze zadawali pytań.

Równolegle do paneli przez cały czas trwania wydarzenia, każdy potrzebujący rozmowy uczestnik mógł skorzystać z konsultacji u dyżurujących w pokojach wsparcia specjalistów na miejscu wydarzenia.

Udział był bezpłatny, organizatorzy zapewnili catering i lunch.

Wydarzenie zorganizowali Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Polskie Towarzystwo Suicydologiczne. Organizatorzy zaproponowali tryb hybrydowy – można uczestniczyć przychodząc na miejsce wydarzenia albo oglądać transmisje na profilu YouTube Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.

Mówili o nas w mediach

Bezpłatne webinary „Razem możemy więcej! Dobre praktyki w profilaktyce samobójstw”

Spotkania online były skupione wokół tematyki zdrowia psychicznego oraz wsparcia osób w kryzysie. Ważnym tematem poruszanym w trakcie spotkań była pomoc dzieciom i nastolatkom w trudnych sytuacjach emocjonalnych często wywołanych przez warunki pandemii.

Wydarzenie bezpłatne. Sponsorem webinarów było PZU S.A.

Harmonogram webinarów

  • 6 września, godzina 17:00 

    „Jak pomóc osobie w kryzysie psychicznym – podstawy interwencji kryzysowej”

    Głównym celem webinaru jest poszerzenie wiedzy z zakresu kryzysu psychicznego i reakcji kryzysowych u osób go doświadczających oraz zwiększenie umiejętności w obszarze interwencji. Uczestnicy webinaru poszerzą wiedzę na temat potrzeb osoby w kryzysie psychicznym, poznają zasady postępowania i prowadzenia z nią rozmowy. Szczególna uwaga zwrócona będzie na metody interwencyjne, których znajomość zwiększy szanse na udzielenie adekwatnej pomocy w sytuacji tego wymagającej.

  • 7 września, godzina 19:30

    „Jak pomóc osobie, która ma myśli lub plany samobójcze?”

    Głównym celem webinaru jest zmniejszenie lęku przed kontaktem z osobą w kryzysie suicydalnym. Jego uczestnicy poznają koncepcję syndromu presuicydalnego oraz zapoznają się z zasadami pierwszej pomocy psychologicznej wobec osoby zgłaszającej myśli lub plany samobójcze. Zwrócona zostanie również uwaga na podstawowe metody interwencyjne oraz miejsca, gdzie można uzyskać pomoc i wsparcie dla osoby w kryzysie.

  • 8 września, godzina 17:00

    „Stres i wypalenie zawodowe – jak sobie z nimi radzić?”

    Podczas webinaru zostaną poruszone następujące wątki: czym jest stres i jaka jest jego dynamika – pozytywny i negatywny wpływ stresu na efektywność działania, negatywne skutki przewlekłego lub silnego stresu, jakie mamy style radzenia sobie ze stresem, czym jest wypalenie zawodowe – objawy, przebieg, rozpoznawanie, mechanizmy wpływu na wypalenie zawodowe. Praca zajmuje ważne miejsce w naszym życiu – niezależnie od tego, czy ją lubimy, czy też nie. Poświęcamy na nią kilka, czasami kilkanaście godzin niemalże każdego dnia. Intensywny wysiłek i zaangażowanie pociągają za sobą ryzyko stresu i wypalenia zawodowego. Jak możemy je rozpoznać i co zrobić, aby sobie z nim poradzić?

  • 9 września, godzina 17:00

    „Samouszkodzenia i autoagresja u nastolatka. Czym jest i jak pomóc?”

    Podczas webinaru zostaną poruszone następujące wątki: charakterystyka i rozpowszechnienie zjawiska samouszkodzeń u nastolatków, wsparcie właściwych postaw i zachowań opiekunów w reakcji na samouszkodzenia, postępowanie w przypadku ujawnienia zachowań samouszkadzających i wybrane metody wsparcia zmniejszające częstotliwość aktów autoagresji i rozwijające umiejętności regulowania emocji. Jest wiele sposobów radzenia sobie z trudnościami, cierpieniem, życiem. Jedne z nich są lepsze, inne gorsze. Niektóre nastolatki sięgają po samouszkodzenia, bo uważają, że im to pomoże. I na początku pomaga. Później bywa różnie. Co powinniśmy wiedzieć, zanim zaczniemy wspierać młodą osobę, która dokonuje samouszkodzeń? Jak mądrze pomagać, żeby samouszkodzenia zdarzały się rzadziej?

  • 9 września, godzina 19:15

    „Powrót nastolatka po próbie samobójczej do szkoły” 

    Podczas webinaru uczestnicy otrzymają wskazówki pomocne w podjęciu przez pracowników szkoły działań wspierających zarówno ucznia/uczennicę po próbie samobójczej, jak i jego/jej rodziców. Poznają również zasady rozmowy i postępowania z nastolatkami po próbie i ich najbliższymi. Istotnym elementem webinaru będzie zwrócenie uwagi na rolę środowiska szkolnego w kontakcie z nastolatkiem po próbie samobójczej oraz dobór odpowiednich form wsparcia.

Opuść stronę

Miejsce, gdzie pomoc uzyskają zarówno osoby w kryzysie samobójczym, jak i szukające wsparcia dla kogoś, kto przeżywa trudności psychiczne czy żałobę po samobójczej śmierci bliskiego.


Pamiętaj, że sięgnięcie po pomoc jest pierwszym krokiem do pokonania kryzysu.