Wspieraj nas!

III edycja „Zatrzymaj samotność”

Samotność, poczucie wykluczenia, brak zrozumienia ze strony bliskich – to niektóre z czynników prowadzących do powstawania myśli samobójczych. Tegoroczne 2-dniowe wykłady poświęcone zostały zagadnieniu samotności oraz jej wpływowi na psychikę osób znajdujących się w kryzysie.

0:00

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom 2020

Z okazji obchodów Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom (World Suicide Prevention Day) 10 i 11 września 2020 roku w Auli w Starym BUW-ie przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 w Warszawie odbyła się kolejna odsłona wykładów otwartych pod hasłem: Życie warte jest rozmowy: zatrzymaj samotność.

Samotność, poczucie wykluczenia, brak zrozumienia ze strony bliskich – to niektóre z czynników prowadzących do powstawania myśli samobójczych. Wykłady poświęcone były zagadnieniu samotności oraz jej wpływowi na psychikę osób znajdujących się w kryzysie. Gdy ludzie go doświadczają, często izolują się od otoczenia, unikają kontaktów i szukania pomocy.

Taka sytuacja odbiera im motywację do podejmowania działań pozwalających na pokonanie kryzysu i utrwala fałszywe przekonanie, że nic nie da się zrobić. Dlatego tak ważne są zarówno świadomość społeczna, uważność, wrażliwość, jak i niwelowanie poczucia osamotnienia poprzez wychodzenie naprzeciw tym, którzy potrzebują naszej pomocy. W trakcie wydarzenia opowiezieliśmy o różnych sposobach wsparcia, które można zaoferować osobom w kryzysie psychicznym. W tym celu na wydarzenie zaprosiliśmy ekspertów, którzy w ciągu około 45-minutowych wykładów podjęli konkretne aspekty problemu i wyzwań pomocowych. 

Wydarzenie w całości było transmitowane na żywo na stronie konferencji www.npz3.pl oraz na Facebooku, na profilu Życie warte jest rozmowy. Organizatorzy wydarzenia: Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Polskie Towarzystwo Suicydologiczne we współpracy z Wydziałem „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Tegoroczne wykłady otwarte zostały objęte patronatem honorowym rektora Uniwersytetu Warszawskiego.

Mówili o nas w mediach

Życie warte jest rozmowy – i Ty możesz pomóc

5 grudnia w godzinach 10:00-15:00, w ramach kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”, odbyły się Wykłady Otwarte pod hasłem „Życie warte jest rozmowy i ty możesz pomóc”. Stanowiły one podsumowanie naszej dotychczasowej działalności. Zapisy na wydarzenie dostępne były na stronie: www.npz3.pl. Samo wydarzenie transmitowane było dzięki platformie clickmeeting.

Kampania społeczna „Życie Warte jest Rozmowy” działa już od trzech lat. Przez ten czas zorganizowaliśmy wiele edycji wykładów otwartych, stworzyliśmy trzy spoty telewizyjne przybliżające odbiorcom skale zjawiska samobójstw w Polsce. Przez ostatni rok organizowaliśmy specjalistyczne webinary, w których profesjonaliści wypowiadali się na temat różnych aspektów prewencji samobójstw: począwszy od tego, w jaki sposób rozpoznać kryzys sucidalny aż po demaskowanie mitów związanych z samobójstwem.  Zorganizowaliśmy trzy edycje wykładów z okazji Światowego Dnia Zapobiegania samobójstwom odbywającego się 10 września.

Grudniowe wykłady stanowiły dla nas okazję, aby podziękować Państwu za uczestnictwo w organizowanych przez nas wydarzeniach. Bez Państwa udziału nie zdołalibyśmy nawet w niewielkim stopniu wypłynąć na to, w jaki sposób mówi się o problemie samobójstwa w Polsce. To Państwo jako nauczyciele, psychologowie, policjanci czy duchowni wykorzystują przekazywaną przez nas wiedzę na co dzień w swojej pracy. To Państwo pomagają swoim przyjaciołom i bliskim w kryzysie psychicznym oferując im wsparcie oraz rozmowę. 

Jeżeli działania naszej kampani są Państwu bliskie, zachęcamy do wspierania nas na: https://patronite.pl/zyciewartejestrozmowy

Opuść stronę

Miejsce, gdzie pomoc uzyskają zarówno osoby w kryzysie samobójczym, jak i szukające wsparcia dla kogoś, kto przeżywa trudności psychiczne czy żałobę po samobójczej śmierci bliskiego.


Pamiętaj, że sięgnięcie po pomoc jest pierwszym krokiem do pokonania kryzysu.