Czym jest bezpłatna pomoc?
Psycholog, psychoterapeuta czy psychiatra?
Może wydawać się, że zajmują się tym samym. Jednak ich kompetencje są bardzo różne. Zanim zgłosisz się do specjalisty zobacz, kto będzie dla Ciebie.
Pomoc psychiatryczna
Jest rodzajem profesjonalnego wsparcia, po które należy sięgnąćw przypadku depresji, zaburzeń lękowych lub innych zaburzeń psychicznych. Warto zgłosić się do lekarza psychiatry, kiedy sygnały świadczące o problemach natury psychicznej, takiejak zaburzenia snu, napady paniki, obniżony nastrój, niekontrolowane wybuchy złości, głęboki smutek, zaburzenia odżywiania, ale również objawy somatyczne o niepotwierdzonych medycznie przyczynach (np. wymioty, przyśpieszone bicie serca) utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie. Leczenie psychiatryczne wiąże się z podjęciem przez pacjenta farmakoterapii, którą najlepiej łączyć ze wsparciem ze strony psychologa lub psychoterapeuty.
Wsparcie lekarza psychiatry można otrzymać m.in. w poradniach zdrowia psychicznego, centrach zdrowia psychicznego, organizacjach pozarządowych oraz w prywatnych placówkach. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia spowodowanego kryzysem psychicznym należy udać się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego.
Pomoc psychologiczna
Jest rodzajem profesjonalnego wsparcia, po które należy sięgnąć np.w przypadku odczuwania długotrwałego smutku, przewlekłego stresu, lęku czy obniżonego nastroju, braku energii i motywacji do działania. Psycholog ma nieco inne zadanie niż psychoterapeuta. W zakresie jego kompetencji leżą: poradnictwo oraz wykonywanie testów psychologicznych, wystawianie zaświadczeń oraz opinii psychologicznych, wsparcie w rozwiązywaniu codziennych problemów (np. w pracy), pomoc w przypadku apatii, spadków nastrojów. Psycholog nie jest lekarzem, dlatego nie może wypisywać recept i prowadzić leczenia farmakologicznego pacjenta.
Wsparcie psychologa można otrzymać m.in. w poradniach zdrowia psychicznego, centrach zdrowia psychicznego, ośrodkach środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, ośrodkach pomocy społecznej, ośrodkach interwencji kryzysowej, organizacjach pozarządowych oraz w prywatnych placówkach.
Pomoc psychoterapeutyczna
Jest rodzajem profesjonalnego wsparcia, które ma za zadanie umożliwić powrót do równowagi psychicznej, przepracowanie trudnej sytuacji z przeszłości lub lepsze poznanie siebie. Pomoc psychoterapeutyczna ma na celu doprowadzenie do powstania konkretnych zmian w myśleniu i zachowaniu człowieka oraz rozwój i wyzwoleniesię z dysfunkcjonalnych schematów postępowania. Psychoterapeuta, podobnie jak psycholog, nie jest lekarzem, dlatego nie może wypisywać recept i prowadzić leczenia farmakologicznego pacjenta. Istnieje wiele nurtów psychoterapeutycznych, np. terapiapoznawczo-behawioralna, terapia poznawcza, Gestalt, systemowa, integracyjna, humanistyczna, psychodynamiczna. Psychoterapia opiera się głównie na rozmowie.
Wsparcie psychoterapeuty można otrzymać m.in. w poradniach zdrowia psychicznego, centrach zdrowia psychicznego, ośrodkach środowiskowej opieki psychologiczneji psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, ośrodkach interwencji kryzysowej, organizacjach pozarządowych oraz w prywatnych placówkach.
Interwencja kryzysowa
Jest rodzajem profesjonalnego wsparcia, które obejmuje zespół interdyscyplinarnych działań podejmowanych na rzecz osób i rodzin będących w kryzysie. Działania te często przyjmują formę intensywnej pomocy psychologicznej oraz psychiatrycznej. Interwencja kryzysowa ma na celu przywrócenie równowagi psychicznej i umiejętności samodzielnego radzenia sobie z trudnościami, może być również wstępem do rozpoczęcia pracy psychoterapeutycznej.
Wsparcie w ramach interwencji kryzysowej można otrzymać m.in. w ośrodkach interwencji kryzysowej.
Pomoc społeczna
Jest rodzajem profesjonalnego wsparcia skierowanego do osób i ich rodzin, które nie są w stanie przezwyciężyć trudnych sytuacji życiowych, korzystając z własnych możliwości i zasobów. Pomoc społeczna ma na celu zapewnienie niezbędnych potrzebżyciowych osób w sytuacji kryzysowej oraz doprowadzenie (na drodze długofalowych oddziaływań) do ich życiowego usamodzielnienia. Organizowanie pomocy społecznej spoczywa na organach administracji rządowej i samorządowej, które współpracują z organizacjami społecznymi i pozarządowymi.
Wsparcie w ramach pomocy społecznej można otrzymać w ośrodkach pomocy społecznej.
Pomoc prawna
Jest rodzajem profesjonalnego wsparcia prawnego skierowanego do osób, które potrzebują pomocy w rozwiązaniu spraw sądowych lub urzędowych.
Bezpłatne wsparcie prawne można otrzymać m.in. w Biurze Porad Obywatelskich, ośrodkach pomocy społecznej, organizacjach pozarządowych oraz w ramach Funduszu Sprawiedliwości (www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl).
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
Jest rodzajem profesjonalnego wsparcia, które organizuje się i zapewnia w ramach działania systemu oświaty. Ten rodzaj pomocy skierowany jest do dzieci i młodzieży. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna ma na celu rozpoznanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dziecka oraz wspieraniejego potencjału rozwojowego. Obejmuje ona również wsparcie psychologiczne w trudnychdla dzieci i młodzieży momentach.
Wsparcie w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej można otrzymać w szkołach oraz poradniach psychologiczno-pedagogicznych.