Pomoc w 10 krokach
Konsultacje dla rodziców
Napisz do naszego specjalisty
autorMałgorzata Łuba – psycholog
Samouszkodzenia czym są i jak zareagować?
Znajdziesz tu informacje: czym są samouszkodzenia i dlaczego młoda osoba po nie sięga, czy samouszkodzenia to moda i czy miną same, czy jest to wołanie o pomoc?
Najważniejsze informacje
Definicja samouszkodzeń: To nieprzypadkowe uszkadzanie własnego ciała, które jest podejmowane z własnej woli. Mogą przybierać różne formy, takie jak nacinanie skóry, kaleczenie się, nakłucia ciała, połykanie przedmiotów lub podduszanie się.
Brak intencji samobójczych: Są zazwyczaj pozbawione intencji samobójczych i nie stanowią bezpośredniego zagrożenia życia. Są raczej sposobem na radzenie sobie z trudnymi emocjami.
Młodzież i samouszkodzenia: Często pojawiają się u młodzieży, która ma trudności z radzeniem sobie z emocjami, zwłaszcza w sytuacjach stresujących. Może być to obajw trudności w wyrażeniu potrzeby pomocy.
Oznaki samouszkodzeń: Nieadekwatne do pogody ubrania, długie rękawy lub nogawki, a także powtarzające się opatrunki lub plastry, które ukrywają rany.
Zawsze traktuj samouszkodzenia poważnie: Mogą być próbą radzenia sobie z samobójczymi impulsami, dlatego zawsze należy traktować je poważnie i szukać pomocy specjalistycznej.
Samouszkodzenia to nieprzypadkowe uszkadzanie własnego ciała, które jest podejmowane z własnej woli. W praktyce twoje dziecko może nacinać swoją skórę, kaleczyć się w różnych miejscach, nakłuwać różne części ciała, może połykać różne przedmioty, czy też podduszać się.
Samouszkodzenia to przeprowadzone z własnej woli, pozbawione intencji samobójczych i zwykle stanowiące niewielkie zagrożenie życia uszkadzanie własnego ciała przybierające różne formy.
Samouszkodzenia często pojawiają się u nastolatków, które mają trudność i brak umiejętności radzenia sobie z emocjami ze stresującymi sytuacjami i jednocześnie mają trudność, żeby powiedzieć, że potrzebują pomocy, żeby zakomunikować, że czegoś od nas potrzebują.
O obecności samouszkodzeń mogą świadczyć: nieadekwatne do pogody ubrania, długie rękawy, nogawki, powtarzające się opatrunki, plastry.
Wielu z nas nie rozumie sensu samouszkodzeń.
Możesz uznać, że to głupota młodzieńcza możesz uznać, że to jest przejściowa moda u dzisiejszych nastolatków albo sposób, w jaki twoje dziecko próbuje zwrócić na siebie twoją uwagę.
Jeśli bardzo mocno w to uwierzysz, że samo uszkodzenia, to głupota zaczniesz tłumaczyć swojemu dziecku, że robi źle, jeśli uznasz, że to przejściowa moda postanowisz przeczekać całą sytuację, zakładając, że samo uszkodzenia znikną, a problem rozwiąże się sam.
Samouszkodzenia NIE SĄ wyrazem młodzieńczej głupoty lub buntu, chwilową modą, sposobem zwracania na siebie uwagi, manipulacji lub przejściową błahostką.
Twoje dziecko może sięgać po różne formy samouszkodzeń, żeby poczuć się lepiej w chwili, kiedy czuje silne emocje, żeby uspokoić się, kiedy czuję duże osamotnienie albo silną złość może sięgać po samouszkodzenia, żeby poczuć, że jest więcej rzeczy w jego życiu, nad którymi panuje.
Występowanie samouszkodzeń może świadczyć o obecności w życiu dziecka trudnych emocji oraz braku zdrowych umiejętności radzenia sobie z nimi.
Zawsze traktuj samouszkodzenia poważnie. Sprawdź, co się za nimi kryje.
Czasami samouszkodzenia są odpowiedzią i próbą poradzenia sobie z samobójczym impulsem i niektóre młode osoby sięgają po różne formy autoagresji, żeby uchronić siebie przed próbą samobójczą albo przed popełnieniem samobójstwa.