Chcę komuś pomóc
Potrzebuję pomocy
Strefa wiedzy
Bezpłatne szkolenia „Rola dziennikarzy w zapobieganiu zachowaniom samobójczym”
Poznań, 26 października
Wrocław, 15 listopada
Warszawa, 28 listopada
Szkolenia odbywają się w godzinach 9:30-14:30

Zachowania samobójcze są poważnym problemem społecznym: każdego roku ponad 700 tysięcy osób na całym świecie odbiera sobie życie, a kilkanaście milionów podejmuje próby samobójcze (WHO). W Polsce dwa razy więcej osób ginie w wyniku śmierci samobójczej niż w wypadkach drogowych. W ostatnich latach w Polsce mierzymy się z dużym wzrostem prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży.
Podczas szkolenie adresowanego do środowiska dziennikarskiego przedstawione zostaną najważniejsze informacje na temat możliwości włączenia się w działania prewencyjne podczas przygotowywania materiałów na temat zachowań samobójczych. Omówione zostanie zjawisko identyfikacji z ofiarami samobójstw lub z osobami po próbach samobójczych skutkujące naśladowaniem ich zachowań (efekt Wertera), a także zasady konstruowania informacji o zachowaniach samobójczych, które wywołują jego przeciwieństwo – efekt Papageno.
Szkolenie realizowany w ramach zadnia Rozwój kompetencji przedstawicieli środków masowego przekazu, w szczególności dziennikarzy, redaktorów, sekretarzy redakcji, wydawców.
Szkolenie w Poznaniu
Szkolenie odbędzie się stacjonarnie 26 października 2023 roku w godzinach 9:30-14:30, w Poznaniu przy ulicy Ogrodowej 12.

Szkolenie poprowadzi profesor Adam Czabański
Socjolog, certyfikowany suicydolog. Profesor w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Autor blisko 250 publikacji naukowych, w tym 19 monografii z obszaru suicydologii. Ekspert w Biurze ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, współtwórca pierwszych w Polsce Studiów Podyplomowych z Suicydologii w Menedżerskiej Akademii Nauk Stosowanych w Warszawie. Uczestnik kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”. Członek Komisji Ewaluacji Nauki w Ministerstwie Edukacji i Nauki.
Szkolenie we Wrocławiu
Szkolenie odbędzie się stacjonarnie 15 listopada 2023 roku w godzinach 9:30-14:30, we Wrocławiu przy ulicy Kiełbaśniczej 20.

Szkolenie poprowadzi Tomasz Trzaska
Kapłan diecezji łomżyńskiej, suicydolog i dziennikarz. Od 2018 r. związany z działaniem platformy edukacyjno-pomocowej „Życie warte jest rozmowy”, ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. W latach 2011-2019 kierował zespołem redakcyjnym Centrum Edukacji Medialnej SpesMediaGroup w Łomży. W tych latach był liderem działającym w obszarze profilaktyki rówieśniczej, w ramach programu KGP „Profilaktyka a Ty”. W latach 2006-2009 członek Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łomży. Prowadzi szkolenia z zakresu pomocy osobom w kryzysie i postwencji skierowane do rodziców, pedagogów i duchownych. Edukuje dziennikarzy w zakresie informowania o działaniach samobójczych. Jest pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz kapelanem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Szkolenie w Warszawie
Szkolenie odbędzie się stacjonarnie 28 listopada 2023 roku w godzinach 9:30-14:30, w Warszawie przy ulicy Sobieskiego 9.

Szkolenie poprowadzi Małgorzata Łuba
Certyfikowana suicydolożka, psycholożka, trenerka – „To Be”, „Życie warte jest rozmowy”. W ramach „To Be” (2be.edu.pl) oraz we współpracy m.in. z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji, Centrum CBT, Fundacją ETOH oraz placówkami doskonalenia nauczycieli i ośrodkami metodycznymi z całej Polski prowadzi szkolenia dla szkół, placówek oświatowych i różnych instytucji pomocowych, jak wspierać młode osoby z problemami emocjonalnymi i psychicznymi. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego i zespołu roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia. Jest zaangażowana w realizację kampanii „Życie warte jest rozmowy” (zwjr.pl), w ramach której prowadzi m.in. konsultacje dla szkół i rodziców oraz szkolenia, webinary. Jest ekspertką Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym IPiN w Warszawie (zapobiegajmysamobojstwom.pl) i opracowuje rekomendacje dla nauczycieli i nauczycieli-specjalistów, dotyczące reagowania w obliczu zagrożenia suicydalnego oraz prowadzi monitoring mediów.. Jest współautorką książek: Interwencje po śmierci samobójczej – o znaczeniu i potrzebie działań postwencyjnych w szkole, Samouszkodzenia – zrozumieć, aby zapobiec, Interwencja kryzysowa. Wybrane zagadnienia, Młodzi w kryzysie, Pracownia rozwoju zawodowego nauczyciela.