Wspieraj nas!

Bezpłatny webinar „Mówić czy nie mówić?”

Jak poruszać zagadnienia związane z zachowaniami samobójczymi w przestrzeni społecznej i medialnej.

Spotkanie odbędzie się 26 lutego o godzinie 19:00 na platformie ClickMeeting.

Wydarzenie jest bezpłatne. Dostęp do nagrania jest tylko dla naszych Patronów.

Zapisz się

Dla wszystkich naszych Patronów robimy regularne spotkania online z naszymi ekspertami! Te spotkania są nagrywane. Dostęp do nich jest tylko dla naszych Patronów! Nagrania znajdziesz w naszych filmach na stronie www.patronite.pl

Problematyka zachowań samobójczych coraz częściej podejmowana jest w środkach masowego przekazu. To w jaki sposób mówimy i piszemy o tym temacie, ma bardzo duże znaczenia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w przewodniku wdrożeniowym Live Life (2021) wskazuje na cztery strategie na rzecz zapobiegania zachowaniom samobójczym, które posiadają naukowo udowodnioną skuteczność: rozwijanie umiejętności życiowych u dzieci i nastolatków, wczesne identyfikowanie i adekwatne wspieranie osób z zachowaniami samobójczymi, ograniczenie dostępu do śmiertelnych metod, odpowiedzialne opisywanie zachowań samobójczych przez media. W nawiązaniu do rekomendacji WHO organizujemy spotkanie dotyczące, tego jak należy poruszać temat zachowań samobójczych w różnych przestrzeniach, tak aby pomóc a nie zaszkodzić.

W trakcie spotkania zostaną omówione następujące kwestie:

  • Czym różni się podejmowanie tematu zachowań samobójczych w przestrzeni: publicznej, społecznej, medialnej i naukowej?
  • Czy każda z tych sytuacji komunikacyjnych potrzebuje innego podejścia?
  • Na czym polegają rekomendacje dotyczące informowania o zachowaniach samobójczych w mediach i dlaczego jest tak istotne aby ich przestrzegać?
  • Czym jest Efekt Wertera i jak go uniknąć?
  • Czym jest Efekt Papageno i jak go uzyskać?
  • Jak wspierać działania na rzecz zapobiegania zachowaniom samobójczym nie będąc specjalistą? 

W trakcie spotkania będzie czas na pytania i odpowiedzi.

dr Halszka Witkowska – suicydolog, konsultant kryzysowy, Ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Sekretarz Zarządu Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, Wykładowca na Wydziale Artes Liberales UW, kierownik projektu Życie warte jest rozmowy. Pomysłodawczyni i koordynatorka pierwszego w Polsce serwisu edukacyjno-pomocowego dla osób w kryzysie samobójczym i ich bliskich www.zwjr.pl. Jest autorką książek „Samobójstwo w kulturze dzisiejszej. Listy samobójców jako gatunek wypowiedzi i fakt kulturowy” oraz wydanej w 2022 roku „Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie”, a także współredaktorką monografii zbiorowej „Autodestrukcja. Sytuacje graniczne we współczesnej kulturze” i „Nikt nie chce umierać. Autodestrukcja w perspektywie kulturowej”, oraz „Poradnika dla moderatorów i administratorów serwisów internetowych”, a także poradnika „Interwencje po śmierci samobójczej – o znaczeniu i potrzebie działań postwencyjnych w szkole” oraz poradnik „Samouszkodzenia – zrozumieć aby zapobiec”. Jest członkiem Zespołu Roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia. Ma na swoim koncie szereg publikacji naukowych z zakresu suicydologii, a także liczne wystąpienia na konferencjach oraz w mediach.

Dla wszystkich naszych Patronów wydarzenie jest nagrywane. Jeśli nie jesteś naszym patronem zostań nim już dziś!

Zapisz się

Zobacz więcej

Opuść stronę

Miejsce, gdzie bezpłatną pomoc uzyskają zarówno osoby w kryzysie samobójczym, jak i szukające wsparcia dla kogoś, kto przeżywa trudności psychiczne czy żałobę po samobójczej śmierci bliskiego.


Pamiętaj, że sięgnięcie po pomoc jest pierwszym krokiem do pokonania kryzysu.