Wspieraj nas!

autorJolanta Palma – interwent kryzysowy, Lucyna Kicińska – terapeuta narracyjny

Kiedy szpital jest konieczny?

Animacja skierowana do rodziców dzieci w kryzysie psychicznym. Znajdziesz tu cenne infrmacje czym jest dzienny a czym całodbowy oddział psychiatryczny, jakie są wskazania pobytu dziecka w szpitalu psychiatrycznym i kiedy należy zastosować leczenie fatmakologiczne.

0:00

To, że Twoje dziecko mierzy się z depresją, samookaleczeniami czy myślami samobójczymi, nie oznacza, że wymaga leczenia w szpitalu psychiatrycznym.

Zdecydowana większość osób w kryzysie emocjonalnym przezwycięża go dzięki psychoterapii indywidualnej, rodzinnej lub grupowej, dzięki wsparciu psychiatrycznemu, pomocy bliskich oraz dostosowaniom w szkole poprzez dobór odpowiednich metod i form pracy z dzieckiem.

Zdarza się, że dziecko borykające się z depresją czy myślami samobójczymi kierowane jest na oddział dzienny psychiatryczny.

Oddział dzienny psychiatryczny przeznaczony jest do kompleksowego diagnozowania, leczenia, terapii i rehabilitacji osób wymagających fachowej pomocy, wykraczającej poza możliwości poradni zdrowia psychicznego i poradni psychologicznej. Na oddział dzienny kierowane są osoby, które nie potrzebują całodobowej opieki szpitalnej. Leczenie pacjentów przebywających na oddziale dziennym odbywa się codziennie od poniedziałku do piątku.

Wskazaniem do pobytu dziecka na całodobowym oddziale psychiatrycznym jest próba samobójcza lub bezpośrednie zagrożenie próbą samobójczą, wynikające z impulsywności czy braku możliwości kontroli własnego zachowania.

Leczenie na całodobowym oddziale psychiatrycznym trwa co najmniej kilka tygodni i wiąże się z dobraniem odpowiedniego dla pacjenta leczenia farmakologicznego. W tym celu stan pacjenta musi być monitorowany przez zespół lekarzy, którzy w trakcie wywiadu z pacjentem i na podstawie obserwacji jego zachowań mogą stwierdzić, czy leki dają pożądany efekt i czy dana osoba lepiej się po nich czuje.

Niejednokrotnie leki lub ich dawka są zmieniane. To bardzo ważne, żeby na oddziale pozostać tak długo, jak rekomendują to pracujący tam specjaliści. W czasie pobytu w szpitalu pacjent, oprócz opieki psychiatrycznej, korzysta również ze wsparcia psychologicznego.

Podczas leczenia na oddziale psychiatrycznym nie jest prowadzona psychoterapia sensu stricto, ponieważ jest to proces długotrwały, stanowiący część składową całego leczenia, dlatego właściwa psychoterapia może rozpocząć się dopiero po opuszczeniu szpitala przez dziecko.

Zalecone leczenie powinno być kontynuowane po wyjściu dziecka ze szpitala.

Materiał sfinansowany przez Fundację KGHM Polska Miedź.

Zobacz więcej

Opuść stronę

Miejsce, gdzie bezpłatną pomoc uzyskają zarówno osoby w kryzysie samobójczym, jak i szukające wsparcia dla kogoś, kto przeżywa trudności psychiczne czy żałobę po samobójczej śmierci bliskiego.


Pamiętaj, że sięgnięcie po pomoc jest pierwszym krokiem do pokonania kryzysu.