Wspieraj nas!

autorJolanta Palma – interwent kryzysowy, Lucyna Kicińska – terapeuta narracyjny

Jak przygotować dziecko po próbie samobójczej na powrót do szkoły?

Animacja skierowana do rodziców dzieci po próbie samobójczej. Znajdziesz tu cenne wskazówki czego może bać się Twoje dzieko, kiedy myśli o powrocie do szkoły oraz o co warto poprosić nauczycieli i pedagoga szkolnego, żeby zapewnić dziecku możliwie komfortowy powrót do szkoły.

0:00

Młoda osoba, która ma za sobą próbę samobójczą, musi stawić czoła wielu wyzwaniom. Problemy, które wpłynęły na decyzję o próbie samobójczej, nadal pozostają nierozwiązane. W codziennym życiu dziecko musi zmierzyć się z tym, co dzieje się z nią i wokół niej po próbie samobójczej.

Powrót dziecka po próbie samobójczej do szkoły jest wyzwaniem zarówno dla niego, jak i dla najbliższego otoczenia. Wszyscy w tej sytuacji odczuwają lęk. Warto przede wszystkim zastanowić się, czego konkretnie dotyczy lęk odczuwany przez Twoje dziecko w związku z powrotem do szkoły.

Przygotowując dziecko do powrotu do szkoły, zapytaj je, czy ma jakieś obawy, jakich reakcji i pytań się boi, co jest dla niego najtrudniejsze. Wspólnie omówcie, co dziecko jest gotowe powiedzieć i komu, a o czym nie chce informować. Zapytaj również, jakie ma oczekiwania od otoczenia w tej trudnej dla niego sytuacji.

Możecie poćwiczyć rozmowy z podziałem na role – dzięki temu Twoje dziecko będzie mogło skonfrontować się z przykładowymi pytaniami, które mogą zadać członkowie społeczności szkolnej, oraz dowiedzieć się, jakich odpowiedzi może udzielić. Taka rozmowa pozwoli Twojemu dziecko przełamać lęk związany z powrotem do szkoły oraz zwiększyć poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad sytuacją.

Daj dziecku czas, zapewnij o gotowości pomocy oraz poinformuj o możliwych formach wsparcia (np. pomoc koleżeńska, rozmowa z nauczycielami uczącymi). Nie wywieraj jednak presji.

Pamiętaj także, aby skontaktować się z pedagogiem, psychologiem lub wychowawcą i poprosić o spotkanie w związku z powrotem Twojego dziecka do szkoły. Podczas rozmowy z nauczycielami poproś, aby w szkole obserwowano, jak Twoje dziecko funkcjonuje po powrocie.

Poproś również, by informowano Cię na bieżąco o ewentualnych nieobecnościach, spóźnieniach czy unikaniu lekcji przez dziecko. Porozmawiaj także o zaległościach spowodowanych nieobecnością dziecka i o tym, w jaki sposób można je nadrobić. Wspólnie pomóżcie dziecku przygotować plan działań, ustalcie sposób i terminy zaliczania poszczególnych partii materiału.

Omów z nauczycielami dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb Twojego dziecka, np. zwolnienie z odpowiadania przy tablicy na rzecz odpowiedzi pisemnych. Upewnij się również, że Twoje dziecko może skorzystać z pomocy psychologa czy pedagoga, jeśli poczuje taką potrzebę lub gdy zajdzie taka konieczność.

Materiał sfinansowany przez Fundację KGHM Polska Miedź.

Zobacz więcej

Opuść stronę

Miejsce, gdzie bezpłatną pomoc uzyskają zarówno osoby w kryzysie samobójczym, jak i szukające wsparcia dla kogoś, kto przeżywa trudności psychiczne czy żałobę po samobójczej śmierci bliskiego.


Pamiętaj, że sięgnięcie po pomoc jest pierwszym krokiem do pokonania kryzysu.